הנה, שם, באופק כבר רואים את כיתה א'. כבר התקבלו המכתבים, כבר התפרסמו אתרי רישום.

זהו, עוברים שלב.  מרגש, הא? יש שיאמרו כן בעיניים נוצצות, ויש שיביטו בחשש ויתהו אם הילד שלהם כבר מוכן לשלב הזה? האם יש לו את כל שנדרש בכדי לשבת בכיתה, להקשיב, לכתוב, לקרוא?.... המון חששות.

סביר להניח שרובם יתבדו, גם די סביר שחלקם יתממשו. השאלה אם יש אפשרות להשפיע, ומה זה בכלל משנה?

אז לפני שקופצים למים (או יותר מתאים למקרה שלנו - קופצים לטרמפולינה), בואו נעשה קצת סדר בכל הדבר הגדול הזה שנקרא: מוכנות ללמידה.

בואו נתחיל בכך שנבחן מה נדרש לצורך למידה בבית הספר. הרי ילד הנכנס בשערי בית הספר נדרש בשנתו הראשונה ללמוד לקרוא ולכתוב בשפה העברית, ללמוד מתמטיקה בסיסית, לבצע מטלות ומשימות באופן עצמאי ולהישמע לחוקים וכללים בית ספריים (רשמיים) וקודים חברתיים בין ותוך שיכבתיים (לא רישמיים).

בכדי להתמודד עם כל אלה נדרשת בשלות בשלושה רבדים: בשלות פיזיולוגת-נוירולוגית, בשלות קוגניטיבית, ובשלות רגשית- התנהגותית.

 

כן, אני יודעת, בשלב זה מדובר עדיין מדובר בכותרות חסרות משמעות. אבל הנה הנה, עוד משפט וחצי ואנחנו כבר צוללים לכל אחת ואחת מהן. רק מה שחשוב לזכור כבר בשלב זה, זה שבכל פעילות שנעשה עם הילד, נוודא שאנחנו נוגעים בשלושת הרבדים הללו ומאפשרים אימון, יעול וחיזוק של שלושתם.

 

בשלות פזיולגית-נוירולוגית 

 

פה חברים, מדובר בתשתית. בחומרה, ביסודות, בברזלים והבטון. כשם שאין משמעות לתוכנה ללא חומרה, ולבניין קומות ללא יסודות יציבים , כך ללא תשתית זו אין טעם ללמד אותיות, ומספרים, קריאה, כתיבה, ובעיות מילוליות. 

 

ברובד הזה נוודא שהחושים מווסתים ומעבירים גירויים למוח בצורה יעילה. כזו שמאפשרת ישיבה בשיעור, מבלי ללכת שבי אחרי הסחות לא רלוונטיות.

 

נוודא שהמוטוריקה הגסה והעדינה טובות דיה, שהתפיסה החזותית והשמיעתית מכוונת, ושהעיניים מתפקדות כמו שצריך. שהדומיננטיות המוחית מקובעת, שאין קושי בחציית קו אמצע וההצלבות מתוקתקות.

 

בשלות קוגניטיבית

 

 כאן נכנס חוזר מנכ"ל של משרד החינוך. רשימת הדרישות שנשלחת לכל גננת ובה מפורטות כל המיומנויות בהם נדרש לשלוט הזעטוט הקטן. ברובד הזה נדבר על מודעות פונולוגית (שתכלס, במילים פשוטות, זה הבנה וזיהוי העיצורים בתוך מילה), ועל הבנה כמותית. נתרגל איחסון ושליפה שזה בעצם אימון יכולות זיכרון.

ברובד הזה נתייחס ליכולות שפתיות, הבנה ויכולת הבעה.

עברית אומנם שפה קשה, אבל נדרשת מאוד להבנת מושגים מורכבים אליהם יחשפו במהלך לימודיהם בבית הספר.

 

ובל נשכח ידע עולם. טריוויה. ידע חשוב, שמהווה בסיס בטוח אליו נשאר "רק" להוסיף מידע. בכך מתאפשרת למידה קלה והטמעה מהירה של מידע חדש.

 

 

 

בשלות רגשית- התנהגותית

 

רובד חמקמק. מסוג הדברים שקשה להגדירם אבל יודעים היטב אם הם בנמצא או לא.... ויחד עם זאת, לצורך פרקטיות העניין,  נגדיר היבטים אליהם נתייחס בכדי לבחון את העניין.

נתייחס לרמת עצמאותו וביטחונו העצמי. יכולתו לעמוד בלחצים, תסכולים וכישלונות. ונברר את רמת המוטיבציה שלו ליצור תוצרים מוחשיים ופרודוקטיביים אל מול משחק לצורך החוויה בלבד (נרחיב יותר בהמשך).

 

נתייחס ליכולת  לראות אחר ולהבין את צרכיו, גם אם לעיתים זה "על חשבונו", להתנהל במרחב חברתי, לדחות סיפוקים ולהישמע לדמויות סמכותיות, שאינן הוריו.

 

כל זאת יאפשר לנו להעריך את סיכוייו להשתלב בצורה מיטבית ביה"ס בכלל ובכיתתו בפרט.

 

 

אז מה למדנו היום?

שבשלות ללמידה היא אוסף של הרבה דברים.

(רובם ככולם אינם כוללים שליטה בקריאה, כתיבה או פעולות חשבון).

שהכנה טובה תהיה הכנה חווייתית ומלווה רבות בתנועה.

ושלא חסר עבודה...

 

טוב, לא סתם מחכים 6 שנים לפני שנכנסים לכיתה א' ... 

אז בסיס, בטוח יש. יכול להיות שיש כמה דברים לחזק, ואולי אולי נצטרך למצוא אסטרטגיות ומעקפים,

אבל בגדול, לא רציני. כל אחד יכול (אולי עם קצת הכוונה ורעיונות). דעו לכם שכל עוד הפעילות תתמזג עם הפעילות היומיומית, ואתם ההורים, תאפשרו לכם ולילדכם להתמסר לחוויה, מובטחת לכם, אעיז ואומר, אפילו, הנאה.

 

מה עכשיו?

מחכים לבלוג הבא.

או מבקשים להצטרף לקבוצת הפייסבוק "הכן ילדך ל א'", לצורך תמיכה והתייעצות.

או מגיעים להרצאה.

 

בכל מקרה, שתהיה לכולנו הכנה קלה ומהנה.

 

 

 

שיתוף בפייסבוק
Please reload

הרשמה לבלוג

פוסטים אחרונים

Please reload

ארכיון פוסטים

Please reload

רשתות חברתיות

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

עמוד פוסט